تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸

از سری مقالات طب ایرانی-اسلامی

فواید تربت امام حسین علیه السلام

فواید تربت امام حسین علیه السلام
در این مقاله از خاکریز فرهنگی وارثین در رابطه با فواید خوردن تربت امام حسین علیه السلام مطالبی ارائه شده است. البته می دانیم که از بین تمامی خاک ها فقط تربت پاک امام حسین ع است که خوردن (مقدار کمی از آن) از نظر شرعی بلامانع است.
Share
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام؛ ضمن تشکر از شما کاربران محترم خاکریز که با انتشار مقالات در شبکه های اجتماعی، ضمن کمک به نشر معارف اصیل اسلامی، از خاکریز فرهنگی وارثین هم حمایت(معنوی) می نمایید، از شما دعوت می کنیم با یکی دیگر از مقالات خاکریز، تا انتها همراه باشید.

با کلیک روی تصویر زیر، صفحه ویسگون خاکریز را دنبال کنید
صفحه ویسگون ما را دنبال کنید
در این مقاله از خاکریز فرهنگی وارثین در رابطه با فواید خوردن تربت امام حسین علیه السلام مطالبی ارائه شده است. البته می دانیم که از بین تمامی خاک ها فقط تربت امام حسین ع است که خوردن (مقدار کمی از آن) از نظر شرعی بلامانع است.

تبلیغات میان متنی:


خرید شارژ و پرداخت قبوض + دریافت روزانه جایزه + شرکت در قرعه کشی دوره ای
در بعضی از روایات مثالی بر آن زده شده است و آن اینکه اکل طین مانند خوردن میته و دم و گوشت خوک است الا خاک قبر حسین علیه السلام: عَلِیُّ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِنَا عَنْ جَعْفَرِ بْنِ إِبْرَاهِیمَ الْحَضْرَمِیِّ عَنْ سَعْدِ بْنِ سَعْدٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ ع عَنِ الطِّینِ فَقَالَ أَکْلُ الطِّینِ حَرَامٌ مِثْلُ الْمَیْتَهِ وَ الدَّمِ وَ لَحْمِ الْخِنْزِیرِ إِلَّا طِینَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع فَإِنَّ فِیهِ شِفَاءً مِنْ کُلِّ دَاءٍ وَ أَمْناً مِنْ کُلِّ خَوْفٍ[۳] حتی در بعضی از روایات آمده است: أَفْضَلُ مَا یُفْطَرُ عَلَیْهِ طِینُ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع [۴] البته فتوای علماء بر این است که باید مقدار بسیار کمی از تربت امام حسین علیه السلام را مانند یک گرم در یک پارچ آب یا یک لیوان بریزیم و بعد ده دقیقه یا بیست دقیقه در جایی بگذاریم تا ته نشین شود و بعد به قصد استشفاء از آن بنوشیم.
یا برای اینکه بچه محب اهل بیت شود مقداری از آن آب به بچه می دهند. این قدر متیقن همه ی روایات و فتاوای علماء می باشد. نباید اکل تربت امام علیه السلام به گونه ای باشد که عرفا بگویند او دارد خاک خواری می کند.
زن حامله نباید بگذارد که ویتامین ب ۶ بدنش کم شود تا مجبور شود به خاک خوری (بر اثر ویار) روی آورد. انار شیرین سرشار از ویتامین مزبور است که اگر فرد بعد از غذا یک عدد از آن بخورد برای رفع ویار و کمبود ویتامین فوق مفید است.
یکی از مسببات خاک خوری مخصوصا در بچه ها این است فقر ویتامین ب ۱ دارد. برای رفع آن می توان از مغز بادام شیرین درختی استفاده کرد. همچنین است خوردن لیمو شیرین.
بعضی از عوارض سوء خاک خوری در روایتی از رسول خدا (ص) ذکر شده است: لَا تَأْکُلُوا الطِّینَ فَإِنَّ فِیهَا ثَلَاثَ خِصَالٍ تُورِثُ الدَّاءَ وَ تُعْظِمُ الْبَطْنَ وَ تُصَفِّرُ اللَّوْنَ [۵] اولین اثر این است که این کار موجب ایجاد درد و بیماری می شود.
دومین اینکه فرد، شکم گنده می شود یعنی موجب نفخ شدید و نارسایی گوارش و ایجاد چربی های اضافی در جدا شکم می شود و زمینه ی آسیت یا آب آوردگی شکم می شود. (البته خوردن خون، ایستاده شلوار پوشیدن، در شب ایستاده آب نوشیدن، بعد از حمام بلا فاصله آب زیاد خوردن نیز موجب این بیماری می شود.)
سوم اینکه بدن انسان زرد و زار می شود. به همین دلیل در روایات توصیه شده است است که باید میوه ها و سبزی ها را شست تا خاک روی آن نباشد. بعضی از سبزی خودشان خودشان را ضد عفونی می کنند مانند سبزی کاسنی. البته به شرطی که روی آن سموم شیمیایی، آفات گیاهی، فاضلاب شهری و فلزات سنگین هم روی آن نباشد. بنا بر این فلزاتی مانند سرب، آلومینیوم و جیوه روی آن نباشد. اگر چنین نباشد، سبزی کاسنی را لازم نیست بعد از چیدن شست.
وَ رُوِیَ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص أَنَّهُ نَهَى عَنْ أَکْلِ الطِّفْلِ الطِّینَ وَ الْفَحْمَ وَ قَالَ مَنْ أَکَلَ الطِّینَ فَقَدْ أَعَانَ عَلَى نَفْسِهِ وَ مَنْ أَکَلَهُ فَمَاتَ لَمْ یُصَلَّ عَلَیْهِ وَ أَکْلُ الطِّینِ یُورِثُ النِّفَاقَ [۶] یعنی نباید گذاشت که طفل از خاک استفاده کند.
برای بچه ها رسم است که هنگام دندان در آوردن لاستیک هایی به دستشان می دهند تا بجوند این کارها عوارض سوء بسیاری دارد از جمله موجب سوء دستگاه گوارش، کهیر، قارچ، آزاد شدن دیسفنول ای، فنیل کلوراید می شود که هم موجب ضعیف شدن لوز المعده شده در نتیجه فرد مبتلا به دیابت می شود و هم موجب ناراحتی قلبی و عروقی می شود و هم موجب اقسامی از سرطان ها می شود.
از آن سو سوسیس و کالباس و فست فود ها موجب انواع بیماری مانند دیابت، چربی خون، اضافه وزن، سکته های قلبی عروقی، فشار خون و مانند آن می شود. به هر حال رسول خدا (ص) در روایت فوق می فرماید: اگر کسی رو به خاک خوری آورد و نیازهای بدنش را به ویتامین ب ۶ و ۱ تأمین نکند به مرگ خود کمک کرده است. همچنین در آن روایت آمده است که اگر کسی خاک خوری کند و بمیرد مسلمان نمرده است و در نتیجه لازم نیست بر او نماز خواند.
دیگر اینکه یکی از چیزهایی که موجب می شود که انسان دروغ گو و منافق باشد همان خاک خوری است. علت دیگر نفاق پاسخ مثبت دادن به تقاضای هوای نفس است. بهترین راه مداوا به طین الحسین علیه السلام و مداوا به آب نسیان است که در ماه دوم بهار به دست می آید که در آن زمان باران های فراوانی باریده می شود در نتیجه کثیفی هوا و فلزات سنگین و هیدروکربن آن شسته می شود و بارش های بعدی آن (بعد از چند بارش قوی قبلی) در ماه نسیان رومی یعنی ماه اردیبهشت بعد از گرفتن این آب باید سعی که ابتدا ته نشین شود بعد آن را باید صاف کرد و بعد دعاهای خاصی را باید بر آن خواند و به قصد استشفاء از آن استفاده کرد و بهتر است که تربت امام حسین علیه السلام را با آن مخلوط کرد.
در روایتی آمده است: وَ خُذْ طِینَ قَبْرِ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع وَ اعْجِنْهُ بِمَاءِ السَّمَاءِ وَ اجْعَلْ فِیهِ شَیْئاً مِنَ الْعَسَلِ وَ الزَّعْفَرَانِ وَ فَرِّقْهُ عَلَى الشِّیعَهِ لِیُدَاوُوا بِهِ مَرْضَاهُمْ[۷] خاک هم باید از قبر امام علیه السلام باشد نه اینکه از جای دیگری آورده شده باشد زعفران هم باید طبیعی باشد و عسل هم باید طبیعی باشد. البته این دستور برای شیعه مفید است نه غیر شیعه. این مانند کسی است که خودش بدبو است و بعد بخواهند به او عطر بزنند.
[طب الأئمه علیهم السلام‌] الْجَارُودُ بْنُ أَحْمَدَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ جَعْفَرٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِیلَ بْنِ أَبِی زَیْنَبَ عَنْ جَابِرٍ الْجُعْفِیِّ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع یَقُولُ طِینُ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع شِفَاءٌ مِنْ کُلِّ دَاءٍ وَ أَمَانٌ مِنْ کُلِ‌ خَوْفٍ وَ هُوَ لِمَا أُخِذَ لَهُ[۸]
کامل الزیارات أَبِی عَنْ سَعْدٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ الْحُسَیْنِ بْنِ سَعِیدٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سُلَیْمَانَ الْبَصْرِیِّ عَنْ أَبِیهِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ فِی طِینِ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع الشِّفَاءُ مِنْ کُلِّ دَاءٍ وَ هُوَ الدَّوَاءُ الْأَکْبَرُ[۹]
عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ طِینَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع مُسْکَهٌ مُبَارَکَهٌ مَنْ أَکَلَهُ مِنْ شِیعَتِنَا کَانَ لَهُ شِفَاءً مِنْ کُلِّ دَاءٍ وَ مَنْ أَکَلَهُ مِنْ عَدُوِّنَا ذَابَ کَمَا تَذُوبُ الْأَلْیَهُ[۱۰] اگر دشمن اهل بیت آن را بخورد ذوب می شود کما اینکه دنبه روی آتش ذوب می شود.
در روایت دیگر می خوانیم: شَکَا رَجُلٌ إِلَى أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع الْبَرَصَ فَأَمَرَهُ أَنْ یَأْخُذَ طِینَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع بِمَاءِ السَّمَاءِ فَفَعَلَ ذَلِکَ فَبَرَأَ[۱۱] سی و یک هزار ژنی که در بدن انسان شناسایی شده است. دستگاه هایی است که در زمانی کم بیش از بیست هزار ژن انسان را شناسایی می کند. ژن برص و پیسی نیز شناسایی شده است ولی درمانی قطعی برای آن در پزشکی جدید نیست با این حال در پزشکی سنتی، دم کرده ی برگ های قازیاقی در برنج سبوس دار برای درمان برص مفید است.
در روایت فوق هم آمده است که مسمای تراب حسین علیه السلام که با آب آسمان با شرایط خاص خود مخلوط شود برای درمان برص مفید است. گاه در پوست لک های سفید روی پوست ظاهر می شود که برص نیست. برای خورش ماش و خورش برگ چغندر با گوشت تازه ی گاو برای رفع آن مفید است. روغن به نیز فوائد متعددی دارد از جمله اینکه برای بیماری برص مفید است.
سُئِلَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ طِینِ الْأَرْمَنِیِّ أَ یُؤْخَذُ لِلْکَسِیرِ وَ الْمَبْطُونِ أَ یَحِلُّ أَخْذُهُ قَالَ لَا بَأْسَ بِهِ أَمَا إِنَّهُ مِنْ طِینِ قَبْرِ ذِی الْقَرْنَیْنِ وَ طِینُ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع خَیْرٌ مِنْهُ[۱۲] از امام صادق علیه السلام پرسیده شده است که ما از طین الارمنی برای شکستگی ها و برای مبطون استفاده می کنیم آیا می توان از آن استفاده کرد؟ امام علیه السلام می فرماید: اگر درمان اختصاص به آن دارد اشکال ندارد ولی این را از قبر ذی القرنین می گیرند ولی طین قبر حسین علیه السلام بهتر از آن است.
طین الارمنی به زبان یونانی همان طین ساموس نام دارد که بعضی از اعراب آن را به نام حجر الهندی و بعضی آن را به نام حجر الطور (سنگ طور سینا) می نامند و ایرانی ها به آن گل ارمنی می گویند. این گِل فوائد مختلفی دارد و یکی از آن فوائد این است که اگر کسی به بیماری اسهال خونی مبتلا است گل ارمنی برای درمان آن و همچنین برای درمان سل مفید است.
برای درمان درد طحال که منجر به هلاکت شخص می شود، جوشانده ی تره ی فرنگی که همان تره وحشی است استفاده شود و اگر در دسترس نبود از همین تره ی موجود در سبزی فروش ها استفاده شود که آن را در روغن زرد گاوی (سمن عربی) که روغن پی گاو است نه روغن کره ی گاو ریخته می جوشانند و بیمار به مدت سه روز از آن استفاده کند.
اگر کسی درد سرطانی دارد از گیاه شوکران استفاده کند اگر کسی حالت های تشنجی دارد و این حالت در او تکرار می شود از صمغ باریجه که صمغ یک گیاه است استفاده کند.
[۱] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۵۹، ص۳۰۰، ط بیروت.
[۲] طب النبی (ص)، ص ۳۱٫
[۳] الاصول من الکافی، شیخ کلینی، ج۶، ص۲۶۶، ط دار الکتب الاسلامیه.
[۴] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۸۸، ص۱۳۳، ط بیروت.
[۵] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۵۹، ص۳۰۰، ط بیروت.
[۶] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۵۹، ص۲۷۵، ط بیروت.
[۷] الاصول من الکافی، شیخ کلینی، ج۴، ص۲۴۳، ط دار الکتب الاسلامیه.
[۸] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۹۸، ص۱۳۱، ط بیروت.
[۹] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۹۸، ص۱۲۳، ط بیروت.
[۱۰] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۹۸، ص۱۳۲، ط بیروت.
[۱۱] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۹۲، ص۸۰، ط بیروت.
[۱۲] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۵۷، ص۱۵۵، ط بیروت.

 

بازنشر از: ثقلین

Share
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

Pushe.init("0gr64yppv3wovnqg"); Pushe.subscribe(); Pushe.subscribe(options);